سینمانقد و بررسی

قهرمان رعد | نقد و بررسی فیلم Shazam

فیلم سینمایی Shazam در ۵ آوریل ۲۰۱۹ اکران شد. این فیلم توسط کمپانی قدرتمند برادران وارنر ساخته شده است و بر اساس کامیک ها و داستان هایی به همین نام از کمپانی مشهور و خوش نام DC Comics می باشد. این فیلم علاوه بر موفقیت هایی که داشت دارای اشکالات بسیار زیادی است که در ادامه برای شما بازگو خواهد شد با ما همراه باشید.

فیلم Shazam
فیلم Shazam برای دی سی کامیکز پیشرفت به حساب می آمد اما یک پیشرفت پر از ضعف!!

این عنوان هفتمین فیلم ساخته شده از دنیای مشهور و پر هیاهوی دی سی به شمار می رود. فیلم Shazam هزینه بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار ساخته شد و سودی فوق العاده داشت و فروش گیشه آن به ۳۶۴ میلیون دلار رسید که همین امر سبب شد عوامل به فکر ساخت دنباله این فیلم بیفتند. این فیلم به کارگردانی دیوید سندبرگ و با نقش آفرینی زکری لی وای می باشد.

 

بعد از استقبال گرم و پرشور طرفداران و نظرات مثبت منتقدان از فیلم Shazam، نویسنده قسمت اول فیلم آقای هنری گیدن برای نویسندگی دومین سری انتخاب شدند و با توجه به موفقیت و سودی که کسب کرده است عوامل تقریبا بدون تغییر باقی خواهند ماند.

بدون شک عنوان دوم شزم با سرمایه گذاری های بیشتری رو به رو خواهد بود و یک سینمایی پر خرج و جذاب تر را شاهد خواهیم بود.

شزم
کاراکتر شزم از محبوب ترین کاراکتر های دنیای دی سی به حساب می آید که این عمر در سود کلان عنوان سینمایی آن بی تاثیر نیست.

داستان فیلم Shazam!

داستان فیلم درباره پسری به نام بیلی بتسون است. پسری که روزی از مادرش جدا می شود و در طول زندگی اش تنها امید زندگی اش یافتن مادرش است.

در طرف دیگر ماجرا پسر بچه ای به نام تاد حضور دارد که به دلیل رفتار بد خانواده اش دچار ضربه روحی شده و دست به هرکاری برای اثبات خودش می زند.

جادوگری به نام Shazam وجود دارد که در حال از دست دادن نیرو هایش و ضعیف شدن است و قصد دارد قهرمانی را انتخاب کند تا نیرو های عظیمش را به او ببخشد تا از دنیا در برابر نیرو های اهریمنی و پلید محافظت کند. دشمنانی که سال هاست زندانی اند و پس از صد ها سال به فکر آزادی افتاده اند. جادوگر به دنبال فردی به قلبی پاک می گردد تا نیرو هایش را به او بسپارد و برای اینکار دنیا را زیر و رو می کند.

جادوگر به طور اتفاقی تاد را به معبد اسرار آمیز می برد تا قلب و روح او را در برابر وسوسه اهریمن مورد آزمون قرار دهد. قلب تاد پاک نیست و توسط ۷ نیروی اهریمنی وسوسه می شود تا قهرمانی برای پلیدی باشد و جادوگر او را دور می کند و به جستجو ادامه می دهد.

بیش از ۳۰ سال می گذرد و تاد به دنبال نیروی تاریکی و معبد اسرار آمیز میگردد و بلاخره با کلماتی باستانی و اسرار آمیز به آنجا می رسد و توسط گوی شیطانی ۷ اهریمن تسخیر می شود و ۷ اهریمن با قهرمان جدیدشان آزاد می شوند.

جادوگر نیز قهرمان خودش را پیدا می کند وهمه نیرویش را به او می دهد.

 

حال نبرد خیر و شر اتفاق می افتد. بیلی بتسون که فقط ۱۴ سال دارد و هیچ علاقه ای به دنیای ابرقهرمانان نداشته حالا با نیرو های باورنکردنی ای رو به رو است که اطلاعی از آنها ندارد و در حال کشف آنان است و تاد دیوانه که بی نهایت قدرت طلب است و کینه توز به طوری که ازخانواده خودش هم انتقام سختی می گیرد.

موسیقی و فیلم برداری فیلم کیفیت مناسبی دارد و با فضای فیلم Shazam هماهنگ است و کیفیت خودش را به خودی خود دارد. همچنین در این فیلم از چاشنی طنز استفاده شده است که یادآور فیلم های ابرقهرمانی معروف شرکت مارول است.

موسیقی و فیلم برداری فیلم کیفیت مناسبی دارد و با فضای فیلم هماهنگ است و کیفیت خودش را به خودی خود دارد. همچنین در این فیلم از چاشنی طنز استفاده شده است که یادآور فیلم های ابرقهرمانی معروف شرکت مارول است و همیشه برای طرفداران فضای جالبی را بوجود آورده است.

نقد و بررسی فیلم Shazam

این فیلم ابرقهرمانی دی سی کامیکز دارای اشتباهات زیادی است که برای بینندگانش حس سردرگمی را به دنبال دارد! شاید اگر فیلم را ندیده باشید با این جمله از دیدن آن پشیمان شده باشید و یا اگر طرفدار دی سی و برادران وارنر باشید در برابر این جمله موضع بگیرید. اشتباه نکنید ما هنوز هم باور داریم که این فیلم برای دی سی موفقیت است زیرا دی سی کامیکز هفتمین فیلم سینمایی خود را تجربه می کند و هنوز کلی راه دارد اما به هر منتقدی باید این حق را داد که در برابر اشتباهات بزرگ این فیلم که ۱۰۰ میلیون دلار برای ساختش هزینه شده موضع بگیرد.

یک بچه با سن و سال کم به معبدی برده می شود و قلبش توسط جادوگر بزرگ سیاه دیده می شود. به دنیای حقیقی باز میگردد و خانواده اش به خاطر همین عمل جادوگر دچار حادثه غیرقابل جبرانی می شوند. پدر دکتر سیوانا برای همیشه فلج می شود و جادوگر ما که قرار است نقش شخصیت خوب داستان را باز کند تبدیل می شود به یک حواس پرت یا کینه توز! این اولین اتفاق عجیب در لحظات ابتدایی فیلم است.

 

یک انسان فانی با سال ها تحقیق از کلماتی جادویی و کهن مطلع می شود که افراد را به معبد شگفت انگیز برای ابر قهرمان شدن راهنمایی می کند تا ابرشرور داستان ما باشد و به نیروی پلیدی دسترسی پیدا کند. او در برابر بزرگ ترین جادوگر زمین قرار می گیرد و به راحتی گوی آبی رنگ را برای بدست آوردن قدرت تاریکی برمی دارد و جادوگر پیر فرصت و مجال هیچ واکنشی را ندارد!

تصور کنید فردی با تجربه چند هزار ساله که ۷ نیروی اهریمنی را مهار کرده نمی تواند در زمان مناسب یک انسان فانی را دفع کند!

فیلم شزم
چاشنی طنر در جذابیت فیلم Shazam نقشی کلیدی داشت که اشتباهات آن را از دید بیننده پنهان می کرد.

پس از آنکه تاد گوی اسرار آمیز را در چشمش قرار می دهد و وارد دنیا می شود در همان ابتدای کار یک جنایت بزرگ انجام می دهد و در دفتر پدرش چندین نفر را می کشد اما هیچ نیروی امنیتی ای در شهر نیست که حتی به آن سر بزنند و بگوید ما در این شهر حضور داریم! البته چرا هستند..

بیلی بتسون در اوایل فیلم پلیس ها را برای پیدا کردن مادرش و وصل شدن به سیستم اداره پلیس در یک مغازه زندانی می کند و آن ها از یک بچه ۱۴ ساله رکب می خورند و نیازمند کمک هستند. این افراد می خواهند از شهر دربرابر ابر شرور جدید شهر محافظت کنند؟!

اما حتی در یک صحنه هم دخالتی از هیچ نیروی امنیتی ای دیده نمی شود! شاید دست به دعا برداشته اند تا قهرمانی پیدا شود و آن ها را نجات دهد. پلیس، ارتش و نیرو های مرتبط در هیچ جای فیلم حتی در نبرد های بزرگ در شهر دیده نمی شوند و مردم نیز این را قبول کرده اند و منتظر مبارزات این ابرقهرمان و ابرشرور هستند تا نتیجه را به آن ها اعلام کنند!!!

این یک نقص بزرگ در فیلم بود. دی سی کامیکز همیشه به ساخت کاراکتر هایی نزدیک به دنیای حقیقی مشهور است. مانند بتمن، جوکر و.. اما در این فیلم ما به دنیای حقیقی اصلا نزدیک نیستیم.

 

بیلی بتسون تمام زندگی اش را به دنبال مادرش گشت. زمانی که بچه های یتیم خانه مادر او را پیدا کردند و بیلی به مادرش رسید دقیقا چه اتفاقی افتاد؟ ما به شما می گوییم

هیچی! مادرش او را نمی خواست و او تمام عمرش را صرف هیچ و پوچ کرده بود وحتی از مادرش گلایه هم نکرد و رفت. مادری که مسئول بود پسری که نیازمند به آن و بعد از کلی تلاش او را یافته بود و به راحتی حرف های او را قبول کرد و رفت!

فیلم شزم
مشکلات فیلم شزم را می توان به یک کتاب طنز تبدیل کرد!!!

صحنه های طنز فیلم از جذابیت های آن به شمار می رود به عنوان مثال صحبت کردن شزم و دکتر سیوانا در فاصله دور در شلوغی شهر که شزم چیزی از حرف های او نمی شنید و او را مسخره می کرد از صحنه هایی بود که واقعا در فیلم های ابرقهرمانی دیده می شد و شزم با طنز و البته با اندکی چاشنی کنایه این سنت را زیر پا گذاشت.

یک ابرشرور احمق! کسی که چندین بار تسلیم نشدن بیلی را دیده و باز هم از او میخواهد نیرو هایش را به او بدهد. حتی او را مجبور هم نمی کند! خواهران و برادرانش را رها می کند و فقط از او می خواهد که نیرو هایش را به او بدهد. کمی غیرقابل باور است و از طرفی…

هیولا های باستانی و افسانه ای که هر کدام موجب اشتباه و گمراهی انسان بودند مانند: حسد، شهوت، کینه و.. که آنقدر قدرتمند هستند تا جادوگر بزرگ را به زانو دربیاورند، با حرف های بیلی مثل احمق ها برخورد می کنند. آن ها می دانند که به دکتر سیوانا برای ادامه دادن نیاز دارند اما او را زمانی که در هوا معلق است رها می کنند تا بیفتد و اگر خودش، خودش را نجات ندهد کارش تمام است. پس شاید این هیولا ها آنقدر ها هم افسانه ای نبودند! زیرا یک بچه ۱۰ ساله هم می تواند آن ها را از درون دکتر سیوانا بیرون بکشد تا به یک انسان فانی تبدیل شود و او را نابود کند. این مورد از اشتباهات فاحش فیلم بود.

در صحنه ای دیدیم زمانی که جادوگر قدرتش را به بیلی بتسون داد. دریچه قلبش را برای او باز کرد تا نیرو هایش را به او بدهد تمام قدرتش را از دست داد و نابود شد تا بیلی به قدرت برسد و به Shazam تبدیل شود اما زمانی که بیلی قدرتش را با برادران وخواهرانش تقسیم می کند و آن ها نیز ابرقهرمان می شوند، هیچ نیرویی از بیلی گرفته نمی شود و همانقدر قدرتمند باقی می ماند.

 

دوست بیلی که عاشق دنیای ابرقهرمانی است به او نیرو هایش را نشان می دهد و در شبکه های اجتماعی قرار می دهد اما هیچکس در دنیا به شخصیت بیلی بتسون به جز ابرشرور داستان پی نمی برد! با این همه خبرنگار در سراسر دنیا هیچکس نمی خواهد تا بیلی را بشناسد.

بیلی با استفاده از نیرو هایش پول درمیاورد و همینطور اتوبوسی را دچار مشکل می کند اما خبرنگار برای نجات دادن اتوبوس از او تشکر می کند. با کلی صدمات مالی و جانی که خود شزم بوجود آورده، به خاطر نجات اتوبوس واقعا مستحق پاداش و تشکر است؟

و همه قدرت های شیطانی در یک گوی بود که در چشم سیوانا قرار گرفته بود و زمانی که گوی را بیرون کشیدند همه مشکلات حل شد. انجام این کار شاید به این تعداد ابرقهرمان هم نیاز نداشت! همچنین ابرقهرمانان دنیای ما نوجوان بودند و چیزی از مبارزه و هنر های رزمی نمی دانستند و ابرشرور شهر هم چیزی نمی دانست. شاید بهتر بود یک رزمی کار توانا را هم میاورند. شاید می توانست گوی را از چشم دکتر سیوانا بیرون بکشد!

همانطور که می بینید اشکالات بسیار زیادند و حتی می توان از همین اشتباهات نیز چندین کتاب طنز نوشت. اما فقط اشتباهات شزم نبودند. هفتمین عنوان دی سی تحولات دیگر هم داشت که بیش از ۹۰ درصد بینندگان خود را راضی نگه داشت. به عنوان مثال همین چاشنی طنز بسیاری از مشکلات فیلم را می توانست لاپوشانی کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا