اخبار فیلم و سریالمقالاتنقد و بررسی فیلم و سریال

چیز های عجیب | نقد و بررسی سریال Stranger Things (فصل سوم)

سریال Stranger Things به شدت اعتیاد آور و سرگرم کننده است. این سریال یکی از بهترین ها و محبوب ترین های imdb و سراسر دنیاست. Stranger Things ساخته برادران دافر و شبکه نت فلیکس است و در سبک علمی-تخیلی ترسناک می باشد. با نقد فصل سوم این مجموعه با ما همراه باشید.

stranger things فصل 3
نقد و بررسی فصل ۳ Stranger Things

شاید اسم سریال های زیادی به گوشتان خورده باشد و برای دیدن به شما پیشنهاد شده باشند اما بدون شک Stranger Things با تمامی آن ها متفاوت است. اگر طرفدار سریال های علمی-تخیلی و یا شبکه نت فلیکس هستید نباید این مجموعه را از دست بدهید.

این سریال که تاکنون موفقیت های زیادی کسب کرده و از نظر طرفداران بسیار محبوب بوده است. شخصیت پردازی و فضاسازی این سریال بی سابقه است و در تمام قسمت ها تاکنون مورد توجه منتقدان و تماشاگران واقع شده.

ایده اصلی این فیلم برگرفته از نظریه جهان های موازی است و در دهه هشتاد میلادی اتفاق می افتد. جهانی موازی با دنیای حقیقی وجود دارد، که دنیای وارونه نامیده میشود و دروازده آن به روی بعد اصلی جهان مادی باز می شود.

نقد و بررسی فصل سوم سریال Stranger Things

این سریال از شخصیت پردازی فوق العاده ای برخوردار است به طوری که از روی هر یک از شخصیت های سریالStranger Things می توان یک سریال چند فصلی ساخت! 

چیز های عجیب
ترسی که در فصل اول وجود داشت، هنوز در فصل ۲ و ۳ تجربه نشده است!!!

این سریال چنان در فصل اول نگاه ها را به سمت خودش متمرکز کرد که برادران دافر مجبور شدند برای ساخت ادامه این سریال تلاش چندیدن برابر داشته باشند زیرا وقتی سریالی در فصل اول چنین رازآلود و پر محتوا عمل میکند، توقع طرفداران را از ادامه آن بالا می برد و اکنون فصل سوم این سریال ساخته شده و در دسترس می باشد.

برادران دافر فصل اول سریال را در سال ۲۰۱۶ ساختند و فصل بعدی را نیر سال بعد منتشر کرد اما خبری از فصل سوم سریال نشد تا پس از پرسجو ها متعدد شبکه نت فلیکس اعلام کرد که برادران دافر درحال کار کردن بر روی فیلمنامه می باشند و فصل سوم بلاخره در سال ۲۰۱۹ منتشر شد.

در فصل سوم سریال چیز های عجیب ما علاوه بر داستان تخیلی همیشگی یک درام و عاشقانه را نیز شاهد هستیم. یک تغییر بزرگ بوجود آمده که به شدت حس می شود.

کارگردانی، تدوین، موسیقی، شخصیت پردازی، بازیگران و.. در سطحی هستند که طرفدران را مجذوب می کند. Stranger Things تا کنون چندین جایزه بزرگ و کوچک برای این موارد دریافت کرده است. در فصل سوم، برادران دافر داستان را راز آلود تر می کنند. قهرمانان را عوض می کنند. ایده های جدیدشان را در داستان پیاده سازی می کنند. داستان شخصیت ها را تغییر می دهند تا این سریال را مانند فصل اول سرپا نگه دارند. آیا موفق می شوند؟!

چهار دوست که اکنون پا را از دنیای کودکی فرا تر گذاشته اند و وارد دنیای واقعی شده اند مشکلات بزرگ تری دارند که این می تواند برای بینندگان جذابیت داشته باشد. در بخشی از سریال مایک به ویل می گوید که درگیر مشکلات بزرگ تر از بازی های کودکانه است و حتی رابطه دوستی لوکاس و مایک با ویل تحت الشعاع قرار می گیرد!

وقتی دوباره نیروهای اهرمینی به طور راز آلود در جهان پیدا می شوند، باید تیم چهار نفره مایک، لوکاس، ویل و داستین دوباره همراه با الون جلوی آن را بگیرند اما هر یک مشکلات خودشان را دارند و آن اتحاد و همبستگی که رمز موفقیت آن ها بود دیگر وجود ندارد.

داستین از همان ابتدا راهش از دوستانش جدا شده بود و تا آخر سریال هم داستان جدا خود را پیش می برد. او وقتی می بیند که لوکاس با مکس و مایک با الون رابطه خوبی دارند تصمیم می گیرد شخصیتی نباشد که نادیده گرفته می شود.

اولین چیزی که می توان درباره این فصل گفت، حضور فوق العاده استیو هرینگتون و داستین است. آن ها بخشی از محتوای این فصل را بر عهده می گیرند و به زیبایی هر چه تمام از پس آن بر می آیند.

درباره داستان می توان گفت که تغییراتی بوجود آمده که می تواند طرفدارانی که حتی از این فصل رضایت کامل نداشتند را در فصل های بعدی جذب کند و این داستان خوب ثمره دو سال تلاش برادران دافر است.

جلوه های ویژه نیز در حد مطلوب است اما ترسی که در داستان فصل اول وجود داشت تاکنون تجربه نشده است!

انتقام اهریمن تاریک

شهر در تاریکی به سر می برد. هیچ کس سایه شومی را که بر سر شهر افتاده است، نمی بیند. سکوت همه جا را فرا گرفته و یک دفعه اهریمن بر میخیزد! موجودی پلید و افسانه ای که قصد انتقام دارد در سکوتی مرموز در حال جمع کردن ارتشش است و هیچکس از این ماجرا خبر ندارد.

هیولا stranger things
برادران دافر داستانشان را تغییر دادند که در فصل های بعدی مشاهده خواهند شد.

الون فکر می کند با بستن دروازه همه چیز تمام شده اما این پایان ماجرا نیست. اهریمن بازمیگردد تا انتقام بگیرد!

الون از مایک و مکس از لوکاس جدا شده است و تصمیم دارند که وقتشان را با هم بگذرانند که ناگهان به صورت اتفاقی قسمتی از سناریوی وحشت را مشاهده می کنند. دختران کارآگاه که اینبار از پسر ها هیچ کمکی نمیگیرند به دنبال ماجرا راه می افتند و بلاخره پسر ها وارد داستان می شوند و اتحاد همیشگی شکل می گیرد تا بتوانند به موفقیت دست پیدا کنند.

از طرفی داستین که اکنون برای خود با استیو هرینگتون گروهی تشکیل داده با آزمایشگاه روس ها چند کیلومتر زیر زمین رو به رو می شود و کشف می شود که قصد دارند دروازه را دوباره باز کنند.

نانسی و جاناتان هم کارآگاهان جوان داستان هستند که از ابتدا به دنبال کشف راز ها بودند اما در این راه به اختلاف هایی برخوردند و از هم دور شدند.

در این فصل سریال بدون اغراق همه رابطه های عاشقانه حداقل یکبار فروپاشی شده است. در یک لحظه همه تصمیم می گیرند که از هم جدا شوند و در قسمت های آخر فضای اهریمنی موجود در شهر آن ها را دوباره به هم می رساند!

شاید داستان از همیشه جالب تر باشد اما طرفداران این سریال توقعات بسیار بالاتری دارند. وقتی دو مجموعه موفق ساخته می شود که پر از رمز و راز است حتما فصل سوم باید تغییراتی داشته باشد که اشتباهات Game Of Thrones تکرار نشود.

الون، ابرقهرمان خاموش!

الون، دختری فرابشری با چهره ای معصوم که قوی ترین شخصیت انسانی این سریال و تنها امید شهر است. او تا اینجا کار های مافوق بشری زیادی انجام داده است. قهرمان داستان در این فصل بیشتر از همیشه نیاز به کمک دارد به طوری که اگر مایک او را نجات نمی داد توسط بیلی کشته میشد!

الون در stranger things

شاید برادران دافر به این فکر بودند تا کمی داستان فیلم را به دنیای حقیقی نزدیک کنند اما بدون شک وقتی یک کاراکتر در دو فصل از سریال به شدت قدرتمند ظاهر میشود، نمی تواند در این فصل قدرت هایش در این حد کمرنگ شود.

این کاراکتر در فصل های قبلی محدودیت هایی در استفاده از قدرت هایش داشت، شاید اگر زیاد قدرتش استفاده می کرد بیهوش میشد اما در این فصل هیچ محدودیتی ندارد ولی در عوض قدرت هایش دیگر آنقدر ها هم مافوق بشری نیستند زیرا حتی نمی تواند خودش را نجات دهد و محافظ همیشگی گروه به یک عضو تقریبا عادی بدل شده است.

صدای جیغ های دردناک الون در فصل دوم وقتی دروازه را می بست و از بینی کوچکش خون می جوشید و دنیا را نجات می داد، با این توانایی پایین که مایک باید به کمکش برود تا بتواند زنده بماند تضاد عجیبی را بوجود آورده که شاید خیلی قابل درک نباشد.

سازندگان این فصل بسیار علاقمند بودند که قدرت عشق و اتحاد را به نمایش بگذارند. نیاز داشتن یک ابرانسان به کمک های دوست هایش بسیار جالب است اما کافی نیست. عادی جلوه دادن الون و تبدیل شدن جیم هاپر، کلانتر سرشناس به قهرمان این فصل از چیز های عجیب اتفاقی بود که برادران دافر رقم زدند.

الون در stranger things

الون در آخر قدرت هایش را از دست می دهد که این می تواند یک استارت بزرگ برای شروع فصل های جدید این سریال باشد.

به جرئت می توان گفت میلی بابی براون، بازیگر نقش الون در هر قسمت سریال به صورت کامل در نقش خودش غرق می شود و هنرمندانه آن را به نمایش می گذارد. او تا کنون برنده چندین جایزه بزرگ شده است و در بسیاری از جشنواره ها نیز نامزد دریافت جایزه بوده است.

پسران بد، دختران بدتر

در فصل سوم سریال محبوب و پرطرفدار Stranger Things دعوای گروهی بسیار رواج دارد. مکس وارد گروه شده و الون با او همراه می شود. مکس همان دختری است که در فصل دوم هنگامی که اطراف مایک اسکیت سواری می کرد، الون با حسادت دخترانه اش و قدرت فراانسانی اسکیت را از زیر پاهایش می کشد تا زمین بخورد.

شخصیت های stranger things

با اینحال اکنون مکس عضو گروه است و با الون تیم دختران بد را تشکیل می دهند تا نشان دهند نیازی به کسی ندارند. از طرفی پسر های گروه نیز به گروه همیشگی خودشان باز میگردند، بسیار شکست خورده و درمانده!

گروه پسر ها چنگی به دل نمیزند. لوکاس و مایک به دنبال راهی هستند تا دوباره رابطه خوب قدیم را اینجاد کنند و از طرفی داستین از گروه خارج شده است و با استیو هرینگتون به دنبال کشف عملیات مخوف روس هاست. ویل خیلی سعی می کند تا دوستی و رابطه خوب قدیم را بازگرداند اما کسی او را جدی نمی گیرد.

ویل که همیشه که در دو فصل قبلی همشه یک پای ماجرا بود، در این فصل نقشش کمرنگ تر شده و داستان با تغییرات این چنینی پیش می رود.

در گروه های ایجاد شده دختر ها هر روز یک کار تازه انجام می دهند و از اینکه دوستان خوب یکدیگر هستند بسیار خوشحال اند و نبود پسر ها در بین آن ها حس نمی شود.

این دو قطبی آنقدر  ادامه پیدا می کند تا ماجرا های عجیب تازه ای کلید بخورد و قهرمانان جوان داستان برای کار کردن روی پرونده های تازه شهر با یکدیگر متحد شوند.

پلیس فداکار، قهرمان نه چندان عجیب

افسر جیم هاپر که از ابتدا با این سریال همراه بود در هر قسمت سریال به عنوان یک انسان تاثیرگذار ظاهر شد. با جویس بایرز، مادر ویل همراهی کرد تا پسرش را پیدا کند. از الون در خانه خودش نگهداری کرد تا از او محافظت کند و همیشه در صحنه حاضر بود. به طور حتم هاوکینز به این رئیس پلیس که برای محافظت از شهرش هر کاری میکند، پیوسته افتخار کرده است و خواهد کرد.

جیم هاپر
جیم هاپر قهرمان فصل سوم سریال چیز های عجیب است.

این کاراکتر به صورت کاملا حرفه ای یک شخصیت باهوش و کاربلد را به نمایش می گذارد که بسیار مغرور است و سعی دارد از همه محافظت کند. مشکلاتش را با مشت و هفت تیر حل می کند تا با زبان روزمره!

جیم هاپر حتی برای یک نوجوان هم به جای حرف زدن خط و نشان می کشد اما گرمای محبتی که در اعماق قلب این مرد وجود دارد حتی در چشمانش حس می شود. امنیت با او معنی پیدا می کند. او یک پدر خوب برای الون و یک افسر وظیفه شناس است.

کلانتر هاپر که کمی قبل تر دختر خود را از دست داده بود و دچار مشکلات روحی شدید شده بود، الون را دختر خود می داند و بسیار به او وابسته است و برای محافظت از او خودش را فدا می کند و عشق را به نمایش می کشد.

قهرمان واقعی این فصل از سریال می تواند جیم هاپر افسانه ای باشد. لبخند رضایتی که به جویس میزند تا برای محافظت از شهر دروازه را به قیمت جان خودش هم ببندد همه آنچه که از فداکاری پدرانه می دانیم را در ذهن تداعی می کند.

استیو هرینگتون
استیو هرینگتون و داستانش از بخش های موفق این فصل سریال بود.

استیو هرینگتون که در فصل دوم جای خودش را در داستان به شکل ویژه تر پیدا کرد، در فصل سوم غوقا می کند. جو کیری، بازیگر این نقش بسیار هنرمندانه یک جوان نا امید را به نمایش می گذارد و یک بخش مهم از داستان سریال را همراه تیمش به دوش می کشد.

در واقع تئوری برادران دافر در این فصل این بود که داستانک هایی را بوجود بیاورند که در نهایت همه به یک سرچشمه برسند و موفق هم شدند.

چه بر سر Stranger Things می آید؟ آیا فصل ۴ ساخته می شود؟

در این باره باید گفت که این سریال بسیار پر ببیننده در ابتدا قرار بود در یک فصل ساخته شود و الون در آخر داستان کشته شود اما این اتفاق نیفتاد. هنگامی که شبکه نت فلیکس بازخورد های خوب گرفت مشتاق شد تا این مجموعه ادامه داشته باشد. برادران دافر نیز مجبور شدند استراتژی خود را ۱۸۰ درجه تغییر دهند. فصل دوم برای آن ها به شدت غیرمنتظره بود اما برای فصل سوم ریسک نکردند.

آن ها دو سال مشغول ادامه دادن داستان خود بودند و در این مدت بدون شک ایده های زیادی برای ادامه این سریال یافته اند. داستان سریال چیز های عجیب بسیار جنجال برانگیز و فوق العاده است به حدی که تماشاگران را در همان فصل ابتدایی به وجد آورد اما نگه داشتن حس و حال طرفداران در همان سطح آیا کار راحتی است؟

سریال stranger things

فرض کنید که فصل دوم و سوم سریال اولین فصل از این مجموعه بودند. در آن صورت حتما بازخورد های مثبت بسیار بیشتر بودند اما وقتی طرفداران اوج را دیده اند زمانی که برادران دافر از اوج اندکی فاصله بگیرند طرفداران اعلام نارضایتی می کنند. از طرفی آن ها تکرار را نمی خواهند و خواستار ماجرا های جدید و عجیب هستند هستند بنابراین می توانیم درک کنیم که برادران دافر با چه فشاری در حال فیلم سازی و ادامه دادن این سریال می باشند.

اگر Stranger Things بخواهد سناریو را تکرار کند همان بلایی را تجربه می کند که سر سریال های بزرگی مثل Game Of Thrones آمد. بنابراین در بهترین حالت می توان نتیجه گرفت که برادران دافر برای ادامه دادن به این سریال در این دو سال ایده های خوبی را در ذهن پرورش دادند که می تواند الهام بخش فصل های بعدی باشد.

بدون شک فصل چهارم ساخته خواهد شد و به نظر می رسد که اواخر سال ۲۰۲۰ و یا اوایل ۲۰۲۱ عرضه شود. داستان آن بسیار جذاب خواهد بود. الون که دیگر نیرو های مافوق بشری اش را ندارد. دوستانی که از یکدیگر جدا شده اند و روس ها که دست از تحقیقاتشان برنداشته اند.

پیش بینی من این است که این سریال در فصل های ۴ و شاید ۵ همان چیزی را به طرفداران می دهد که خواستار آن هستند. اما با این حال نمی توان گفت که فصل های زیادی را تجربه خواهد کرد زیرا همانطور که پیش تر گفته شد برادران دافر علاقه ای به یک داستان به شدت طولانی نداشتند و شبکه نت فلیکس موجب ادامه یافتن این سریال می باشد.

پس ممکن است که این سریال در ۲ فصل آینده به پایان برسد اما شاید این ۲ سالی که برای نوشتن فیلنامه صرف شده است روی نظر برادران دافر تاثیر گذاشته باشد. به هرحال همیشه یک پایان زیبا بهتر از یک دنباله خسته کننده است!

منتظر فصل چهارم این سریال و مایک، ویل، لوکاس، داستین، مکس و الون باشید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن